
Neurologopeda, rehabilitant głosu
Swoje doświadczenia zawodowe zbierałam w poradniach logopedycznych, ośrodkach wczesnej interwencji, placówkach oświatowych, żłobku, a także na oddziałach szpitalnych m.in. laryngologicznym, foniatrycznym, geriatrycznym (WAM, Barlicki, Zakłady Opiekuńcze). Zdobyłam praktykę przy pracy z pacjentami z chorobami neurologicznymi, neurodegradacyjnymi, zaburzeniami narządu głosu i pacjentami onkologicznymi.
Zdobyte doświadczenie pozwoliło wyodrębnić kolejno podejmowane kroki szkoleń, by oferować coraz szerszy zakres usług m.in. zabiegi elektrostymulacji, wspomaganie terapii kinesiotapingiem, terapię miofunkcjonalną, manualną terapię krtani i wiele innych.
Pracuję zarówno z dziećmi, jak i osobami dorosłymi oferując pomoc w zakresie zaburzeń mowy i głosu. Specjalizuję się w rehabilitacji zaburzeń głosu o różnej etiologii (np. zaburzenia czynnościowe, rehabilitacja głosu np. po operacjach tarczycy, pacjenci laryngektomowani, neurologiczni np. po udarach, mechanicznych uszkodzeniach mózgu, w chorobach neurodegeneracyjnych). W terapii podążam za pacjentem – wspólnie wyznaczamy cele, tak by osiągnąć zamierzone wyzwania. Kontakt z drugim człowiekiem jest dla mnie szczególnie ważny. Z natury jestem otwartą, pełną pasji i empatyczną osobą, dlatego neurologopedia okazała się być moim powołaniem.
Jeżeli chodzi o klasyczną logopedię oferuję pomoc zarówno w zakresie artykulacji (wady wymowy), jak i zaburzonej komunikacji (np. opóźniony rozwój mowy, jąkanie, afazja, dyzartria) – dzieci oraz dorośli.
W swojej pracy zawodowej kładę nacisk na indywidualne podejście do pacjenta. Wykonuję badania wstępne, a następnie przygotowuję odpowiedni plan terapii. Podczas terapii logopedycznej udzielam Pacjentom niezbędnych wskazówek i daję zadania do wykonania w domu. Pacjenci mogą liczyć na moją pomoc i wsparcie na każdym etapie Naszej współpracy.
W czym się specjalizuję?
– opóźniony rozwój mowy
– zaburzenia artykulacji – wady wymowy, zaburzenia wyrazistości mowy
– zaburzenia miofunkcjonalne
– rehabilitacja zaburzeń odbioru i produkcji mowy w wyniku zaburzeń neurologicznych: osoby po udarach, wypadkach, otępienia różnego pochodzenia, choroby naczyniowe, Alzheimer, stwardnienia, choroba Parkinsona, pacjenci onkologiczni;
– zaburzenia połykania – dysfagia
– rehabilitacja zawodowych zaburzeń głosu (nauczyciele, śpiewacy, zawodowi mówcy)
– jąkanie
– zaburzenia procesów funkcji oddechowych np. nawykowe oddychanie przez usta, nadmierne ślinienie się, wybiórczości pokarmowe
– dykcja i emisja głosu
Moja praca to coś więcej niż sama mowa. Na relacje międzyludzkie składa się wiele aspektów, a sprawna komunikacja jest podwaliną naszego Ja. Możliwość wyrażania swoich potrzeb, opinii, uczuć czy pragnień jest przywilejem kształtowania się tożsamości. Miara tej komunikacji jest dla człowieka jest bezcenna – stąd do pracy z pacjentem podchodzę w sposób profesjonalny – stale się doszkalam, patrzę holistycznie na przypadek, a plan terapii tworzę w sposób zindywidualizowany, tak by dostosować go do potrzeb i możliwości pacjenta.