Dlaczego planujemy postanowienia noworoczne?
Początek roku to czas refleksji, a także snucia planów na kolejne miesiące. Czy postanowienia noworoczne wiążą się jedynie z tradycją? Dlaczego tak często trudno jest zrealizować plany na nadchodzący rok? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści dzisiejszego wpisu.
Skąd w nas chęć do zmiany?
Ostatnie dni starego roku są bardzo dobrym momentem dla wszelkiego rodzaju podsumowań, rozliczeń i planowania. Wraz ze zmianą daty wiele osób odczuwa ekscytację i chęć zmiany swojego życia. Przemyślenia stają się okazją do wyciągnięcia wniosków z doświadczonych wydarzeń.
Ale postanowienia noworoczne nie są związane wyłącznie z tradycją i ekscytacją towarzyszącą planowaniu. Nowe plany są również naturalną odpowiedzią organizmu na konkretną porę roku. Zima jest momentem oczekiwania na nadejście wiosny, czyli „przebudzenia się” przyrody. W związku z tym człowiek również odczuwa potrzebę przygotowania do okresu „rozkwitu”. Niestety, jak podają statystyki, jedynie 8-10% osób realizuje swoje noworoczne postanowienia. Gdzie tkwi problem?
Jak planować postanowienia noworoczne?
Spontaniczne planowanie postanowień na nowy rok często prowadzi do zaniechania w ich realizacji. Specjaliści z gabinetu psychologicznego w Łodzi zachęcają, aby pomysły noworoczne odnosiły się do realnych możliwości danej osoby i realizowały zasadę małych kroków. Warto nadać planom na nowy konkretny kształt i dobrze je przemyśleć. Dzięki temu istnieje dużo wyższe prawdopodobieństwo realnego osiągnięcia zamierzonych celów.
Co pomaga w realizacji postanowień noworocznych?
Wielu psychologów zaleca swoim pacjentom popularną metodę SMART. Choć to pojęcie pochodzi z dziedzin zarządzania, można bez trudu zastosować je również do planowania wszelkich działań. Ustalając cele, warto w tym przypadku skupić się na tym, aby były one:
- S – specific, konkretnie nazwane.
- M – measurable, mierzalne.
- A – achievable, osiągalne.
- R – relevant, ważne.
- T – time-bound, określone w czasie.
W ten sposób można nie tylko postawić sobie cel, ale od razu zaplanować sposób jego realizacji. W wielu przypadkach cenną pomocą okaże się planer, różnego rodzaju aplikacje czy tablice umieszczone w strategicznym miejscu w domu. Dzięki temu wytrwanie w postanowieniu będzie dużo łatwiejsze i z pewnością przyniesie więcej satysfakcji.
Related Posts
Style przywiązania w dzieciństwie i ich wpływ na jakość życia – artykuł mgr Adama Zalepy
mgr Adam Zalepa - psycholog, psychoterapeuta, terapeuta par i rodzin STYLE...
Profilaktyka wad postawy u dzieci. Porady fizjoterapeuty.
Nie da się ukryć, że nasze dzieci coraz więcej czasu spędzają podczas...