
Lęki nocne – jak pomóc dziecku?
Lęki nocne dziecka stanowią jedne z najczęstszych zaburzeń snu u dzieci. Choć nie są groźne, zaburzają zdrowy sen całej rodziny. Podczas ataku lękowego płaczący, krzyczący i rzucający się maluch budzi wszystkich domowników i napawa przerażeniem rodziców. Jak można pomóc dziecku w takiej sytuacji? W jaki sposób rozpoznać lęk nocny od koszmarnego snu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w treści niniejszego poradnika.
Czym są lęki nocne u dzieci?
Lęki nocne to ataki gwałtownego płaczu, krzyku, jęku, którym towarzyszy wiercenie się, przyspieszony oddech. Dziecko może mieć wówczas otwarte oczy, ale nie reaguje na komunikaty, a obecność rodzica i próba utulenia go nie uspokaja – pozostaje wręcz niezauważona. Napad lękowy może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Zdarza się, że po ataku dziecko szybko zasypia, nie pamiętając sytuacji następnego dnia. Lęki nocne mogą wystąpić u dzieci na skutek różnych czynników, często wymienia się niewyspanie, wysoką gorączkę, zażywanie leków, spożywanie zbyt ciężkich posiłków przed snem, nieregularne pory snu lub zbyt późne kładzenie się spać, nadmierną ilość czasu spędzanego przed ekranami telewizora i komputera. Ataki paniki pojawiające się podczas snu mogą stanowić również reakcje na traumatyczne przeżycia. W takich przypadkach warto zwrócić się o pomoc do psychologa dziecięcego – indywidualnie zaplanowane sesje terapeutyczne mogą pomóc zażegnać problem. Ważne jest również odpowiednie postępowanie podczas napadu – należy zachować spokój, być przy dziecku, by nie zrobiło sobie krzywdy, zapewnić je, że jest bezpieczne, nie krzyczeć. Pomocne może okazać się zadbanie o odpowiednią higienę snu i ograniczenie pozostałych czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia lęków nocnych.
Koszmary senne
Częstym powodem nagłego wybudzenia się dziecka są również koszmary senne – w tym wypadku dziecko budzi się ze snu i pamięta, co mu się śniło. W takich sytuacjach warto zagwarantować dziecku poczucie bezpieczeństwa za pomocą dotyku czy przytulenia. Koszmary senne można również złagodzić, zapewniając dziecku odpowiednie wyciszenie przed snem. Regularne czytanie książek, delikatne światło lampki, a także kojąca muzyka – wszystko to może w skuteczny sposób ograniczyć występowanie problemów ze snem u maluchów.
Related Posts
Nie mam ochoty na seks. Czy mężczyźni zawsze muszą chcieć?
Mój partner od jakiegoś czasu zachowuje się dziwnie – trudno go namówić na seks....
Jak walczyć o związek w obliczu bezpłodności?
Niepłodność jest problemem, który dotyka nie tylko jednej ze stron związku, ale...