Złość – czy można się nauczyć, jak ją kontrolować?
Złość to naturalna emocja odczuwana przez każdego człowieka. Stanowi jednak problem, jeśli przemienia się w niemożliwą do świadomego kontrolowania agresję. Opanowanie fali wzbierającej złości często stanowi spore wyzwanie. Nauka wczesnego rozładowywania emocji jest więc kluczowa w zapobieganiu występowaniem agresji.
Czy można kontrolować złość? Jak hamować agresywne odruchy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści dzisiejszego poradnika.
Skąd się bierze złość?
Najczęściej złość występuje na skutek zawahania poczucia bezpieczeństwa i komfortu. To uczucie towarzyszy człowiekowi wówczas, gdy jest zaniepokojony konkretną sytuacją lub odczuwa zagrożenie. Złość może pojawić się również wtedy, gdy dana osoba chce zakomunikować drugiej stronie o niespełnionych potrzebach. Warto też wspomnieć, że u niektórych osób złość stanowi formę reakcji na stres i przebodźcowanie.
Jako społeczeństwo często postrzegamy złość jako coś niepotrzebnego, co negatywnie wpływa na ludzkie samopoczucie. Bywa, że złość jest stawiana na równi z frustracją, problemem i zaniedbaniem. Co ciekawe, osoby z otoczenia mogą przypisywać dodatkowe negatywne cechy osobie, która otwarcie wyraża złość. Czy ta trudna emocja jest rzeczywiście tak szkodliwa?
Dlaczego ludzie odczuwają złość?
Ludzie bardzo często nie lubią i nie chcą czuć złości. Jak podają psycholodzy, charakterystycznym następstwem wystąpienia tej emocji jest poczucie winy i niezwykle silne poczucie bycia złym człowiekiem. Jednak długotrwałe ukrywanie stresu i napięcia, a także nieznajdowania form jego rozładowywania może doprowadzić do nagłego ataku złości o podwójnej sile. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej w najmniej spodziewanych okolicznościach, a często również przy przypadkowej osobie. Psychoterapeuci wskazują, że popularnymi źródłami stresu są niekiedy dość prozaiczne sytuacje takie jak np. zjedzenie niesłonego posiłku czy wdepnięcie w kałużę.
Czy można nauczyć się kontroli złości?
Problem wybuchów złości stanowi poważny dyskomfort, nie tylko dla otoczenia, ale również dla osoby borykającej się z taką przypadłością. Aby wyeliminować poczucie winy w związku z eskalacją tego uczucia, warto podjąć samodzielne kroki, by nauczyć się kontroli tego typu zachowań. Jak można to zrobić? Wbrew pozorom psychoterapia nie stanowi jedynej recepty. Choć dla niektórych osób jest ona dodatkowym źródłem wsparcia, najważniejszym jest zaakceptowanie problemu oraz opracowanie własnej strategii opanowania złości.
Jak samodzielnie zapanować nad złością?
Akceptacja stanowi punkt wyjścia do dalszych kroków w terapii kontroli złości. W przypadku pojawienia się tego uczucia nie należy obwiniać samego siebie za jego odczuwanie. Choć takie podejście może wydawać się z początku trudne, w późniejszym czasie przynosi sporo ulgi. Zawsze warto zacząć zastanawiać się nad tym dlaczego odczuwa się złość i uznać ją za coś naturalnego.
Po opanowaniu akceptacji można przejść do kolejnego kroku. Jak można opanować złość? Oto kilka sprawdzonych sposobów:
- Reflektowanie – czyli zadanie sobie pytania: co konkretnie wywołało uczucie złości?. Każde negatywne uczucie ma swoje źródło, którego próżno szukać w ogólnych stwierdzeniach. Reflektując nad złością dużo łatwiej jest myśleć o niej na chłodno i spojrzeć na całą sytuację z dystansu. Niejeden psychoterapeuta potwierdza, że takie działanie przynosi im pacjentom sporą ulgę.
- Komunikowanie – złość nie powinna być tematem tabu. Jeśli to uczucie występuje, warto się tym faktem z kimś podzielić. Asertywna komunikacja na temat uczuć pozwala na lepsze zrozumienie ze strony otoczenia. W ten sposób można też dużo szybciej wyzbyć się wstydu związanego z występowaniem złości.
- Dbanie o samopoczucie – każdy człowiek codziennie jest narażony na wiele bodźców, zwiększających ryzyko wystąpienia złości. Warto więc na bieżąco rozładowywać napięcia. Trzeźwy umysł sprawia, że kontrola złości przychodzi dużo skuteczniej. Kiedy potrzeby są zaspokojone, dużo rzadziej dochodzi do złości. Warto więc zadbać o dobry sen, zdrową dietę, aktywność fizyczną czy znaleźć czas na hobby.
Czy problem złości można wyleczyć?
Złość i wynikająca z niej agresja stanowi dla niektórych poważny problem. Jeśli dana osoba nie jest w stanie sama opanować mechanizmu obronnego, może skorzystać z psychoterapii. Praca nad złością ze specjalistą koncentruje się głównie na przyczynach jej występowania. Terapeuta wskazuje również sposoby na radzenie sobie z emocjami. Otwarta rozmowa o problemie, a także konkretne narzędzia do podjęcia walki sprawiają, że terapia złości może okazać się dużo skuteczniejsza. W przypadku długotrwałego problemu ze złością i agresją warto więc rozważyć takie rozwiązanie.
Related Posts
Skazani na siebie, czyli związek w dobie koronawirusa. Jak zadbać o dobre relacje?
Nie da się ukryć, że pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami. Zamknęła w...
Język objawów w przestrzeni indywidualnej i rodzinnej pacjenta – artykuł mgr Adama Zalepy
mgr Adam Zalepa - psycholog, psychoterapeuta, terapeuta par i rodzin Język...