
Seksualność w ciąży
Burza hormonów, nadwrażliwość i cała gama innych objawów, które towarzyszą kobietom w ciąży powodują, że wiele przyszłych mam zupełnie inaczej zaczyna postrzegać swoje ciało. Gdy dołączymy do tej listy jeszcze sprawy bliskości intymnej, w wielu głowach pojawi się pytanie, czy seks w ciąży jest bezpieczny? Możliwy? A może przeciwskazany?
Już na wstępie uspokajamy – zdecydowana większość kobiet w ciąży może w sposób bezpieczny uprawiać seks. Zbliżenie intymne nie stanowi ryzyka ani dla mamy, ani dla dziecka. Dodatkowo, swoistą barierą ochronną są dla maluszka wody płodowe oraz mięsień macicy.
Bezwzględnie należy pamiętać, że ciąża to nie stan constans, a dynamiczny proces całego zespołu zmian, które zachodzą w ciele i psychice kobiety. I każdy kolejny trymestr ciąży niesie ze sobą zmiany także w kwestii seksualności.
W pierwszym trymestrze ciąży (do 13 tygodnia) ciało kobiety zmienia się bardzo subtelnie. Nie widać jeszcze zaokrąglonego brzuszka, a piersi stają się nieco bardziej zaokrąglone i wrażliwe. Wizualnie przyszła mama może więc czuć się nawet bardziej atrakcyjna niż przed zajściem w ciążę. To, co może przeszkadzać i zaburzać kobiece libido, to z pewnością zmiany hormonalne powodujące dokuczliwe nudności i wymioty, osłabienie, przemęczenie i senność. Jeżeli jednak samopoczucie nie stanowi przeszkody, w ciągu pierwszych trzech miesięcy można uprawiać seks w zdecydowanej większości pozycji – pamiętając jedynie o tym, by partner zbyt mocno nie przygniatał ciążowego brzuszka.
Drugi trymestr (14-27 tydzień) przynosi zwiększenie libido. U wielu kobiet ochota na seks w tym czasie jest nawet większa niż przed zajściem w ciążę! Łagodnieją dokuczliwe objawy z pierwszych tygodni ciąży, a brzuszek jest łagodnie zaokrąglony i nie przeszkadza w intymnej bliskości. Warto pamiętać, że już od drugiego trymestru nie zaleca się współżycia w pozycji, w której kobieta leży na plecach – powiększona macica uciska naczynia krwionośne i utrudnia przepływ krwi do serca, a to z kolei może powodować zawroty głowy i chwilową utratę przytomności.
Intensywność orgazmu w drugim trymestrze ciąży również może być odczuwalnie silniejsza – powoduje to zwiększone ukrwienie narządów płciowych. Niekiedy może stać się to powodem do niepokoju, ponieważ w efekcie prowadzi do skurczów macicy. Jeśli te nie ustąpią w przeciągu dwóch godzin – należy skontaktować się z lekarzem.
Wyraźny spadek aktywności seksualnej jest zauważalny w trzecim trymestrze ciąży (28-40 tydzień). W praktyce przekłada się to na zmniejszenie częstotliwości zbliżeń płciowych i zdolności do przeżywania orgazmów. W tym okresie większość pozycji seksualnych staje się po prostu niewygodna. Orgazm z kolei może wywołać skurcze Braxtona-Hicksa, w następstwie których niewykluczone jest nieprzyjemne odczucie twardniejącego brzucha. W ostatnim trymestrze górę bierze lęk o bezpieczeństwo dziecka. Nie bez znaczenia jest też wzmożony dyskomfort fizyczny kobiety – bóle pleców, obrzęki, poczucie zmęczenia.
Z drugiej strony, współżycie w okresie okołoporodowym jest często zalecane przez położników. Zawarte w spermie związki chemiczne (oksytocyna i prostaglandyny) rozluźniają szyjkę macicy, wzmagają skurcze, przyspieszając tym samym akcję porodową i usprawniając sam przebieg porodu. Seks jest więc jednym z najbardziej naturalnych sposobów na wywołanie porodu w czasie, w którym ten powinien już nastąpić.
Kiedy zachować wstrzemięźliwość seksualną w czasie ciąży?
- Ciąża zagrożona poronieniem
- Przebyte poronienie
- Zagrożenie porodem przedwczesnym (tj. skracająca się szyjka macicy)
- Krwawienie i plamienie z dróg rodnych
- Łożysko przodujące (do 20. tygodnia ciąży jest to normą)
- Odpłynięcie płynu owodniowego
- Infekcja w drogach rodnych
- Ciąża mnoga
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie warto rezygnować z relacji intymnej. Pamiętajmy, że na fizyczną bliskość składa się przecież nie tylko seks, ale i pocałunki, przytulanie, czy choćby masaż. Rodzicielstwo, którego pierwszym etapem jest ciąża, stawia przed partnerami ogrom wyzwań. Wyzwań, którym powinno się stawiać czoła wspólnie. Brak relacji fizycznej może niestety negatywnie wpłynąć na kondycję związku. Umacnianie intymności również w czasie ciąży, to istotna inwestycja w lepszy start w rodzicielstwo. Inwestycja, która wzmocni fundamenty rodziny!
Related Posts
Rozmowa tygodnia w TV Aleksandrów
Kolejne spotkanie z Telewizją Aleksandrów Łódzki, ponownie w temacie pandemii...
Lęk, który paraliżuje. Kilka słów o ataku paniki
Jak rozpoznać atak paniki? Ataki paniki to zjawisko, które towarzyszy coraz...