
Trudne 9 miesięcy. Kilka słów o depresji w ciąży
Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety – piękny, a zarazem pełen wyzwań. Ciało musi przystosować się do nowej sytuacji i zmienia się z tygodnia na tydzień, organizm pracuje ciężej, by utrzymać przy życiu dwa serca. Nad tym wszystkim czuwają hormony, których wahania mogą prowadzić do przykrych odczuć, złych nastrojów i negatywnych zachowań. W obliczu tych wszystkich zmian, czasem ciężko jest ocenić, czy myśli i postępowanie kobiety w czasie ciąży jest spowodowane zmianami fizyczni wynikającymi z nadchodzącego porodu, czy może to jest już depresja. Jeśli jesteś w ciąży i męczą cię takie obawy, zawsze warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i zrobić wszystko, by te 9 miesięcy przejść spokojnie pod opieką specjalisty.
Depresja w ciąży – jak ją rozpoznać?
Zastanawiając się nad przyczyną zmiany zachowania, warto przyjrzeć się okolicznościom zajścia w ciążę i otoczeniu kobiety spodziewającej się dziecka. Jeśli ciąża nie była planowana, kobieta nie otrzymuje wsparcia ze strony partnera czy rodziny lub czuje, że nie ma odpowiednich warunków do wychowywania potomka, może być to powód pogarszającego się nastroju i nachodzących często „czarnych” myśli. Ciąża to także zapowiedź nieuchronnych zmian w życiu, które mogą budzić obawy i strach. Kobieta może czuć jakby straciła bezpowrotnie życie sprzed poczęcia dziecka i ubolewać nad rezygnacją z wielu cennych dla niej rzeczy. Często może także nie wierzyć, że zapewni dziecku odpowiednią opiekę i bać się odpowiedzialności. Objawy, które mogą świadczyć o rozwoju depresji, to apatia, czyli niemoc odczuwania przyjemności, częste uczucie lęku i potrzeba izolacji od rodziny i przyjaciół. Mogą wystąpić także trudności w koncentracji, problemy z pamięcią, bezsenność lub nadmierna senność, a przede wszystkim obniżone poczucie własnej wartości, poczucie beznadziei. Depresja w ciąży występuje częściej u kobiet, które wcześniej cierpiały już z powodu chorób psychicznych, więc jeśli miałaś już wcześniej epizody depresyjne, czas ciąży sprzyja ich nawrotowi.
Profesjonalna pomoc – lekarz, psycholog Łódź
Podczas depresji może pojawiać się tendencja do bagatelizowania swojego stanu i niechęci do szukania pomocy z zewnątrz. Rozmowa z bliskimi lub szukanie zajęć, które sprawiają Ci przyjemność może pomóc, ale jeśli zastanawiasz się, jak wypocząć psychicznie i odegnać od siebie czarne myśli, dobrym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy psychologa, który razem z Tobą poszuka przyczyny pogorszenia nastroju i pomoże lepiej zrozumieć sytuację. Nauczy Cię także jak odpierać negatywne myśli, a w razie potrzeby skieruje po dalszą pomoc do psychiatry, który dobierze bezpieczne dla kobiet w ciąży leki.
Related Posts
ADHD u dorosłych – z jakimi problemami mierzą się chorzy?
Wbrew powszechnemu przekonaniu ADHD nie dotyka wyłącznie dzieci, ale również...
Czy urlop może być stresujący?
Chociaż trudno w to uwierzyć, jednym z czynników wywołujących zwiększone...