
Trudny okres dojrzewania. Kiedy to typowy bunt, a kiedy poważny problem?
Okres dojrzewania dziecka to niewątpliwie specyficzny czas, który dla rodziców jest trudny i wymagający. Zachodzące w młodym człowieku zmiany hormonalne i potrzeba poznania własnej tożsamości powodują bunt, który jest całkowicie naturalny. Brak komunikacji, spory, utarczki słowne, gniew – osobowość nastolatka zupełnie się zmienia, zaburzając relacje rodzinne. Jednak nie każde zachowania mieszczą się w granicach „buntowniczych norm”. Co powinno wzbudzić niepokój i kiedy szukać pomocy dla swojego dziecka u specjalisty?
Depresja wśród młodzieży — jak odróżnić ją od buntu młodzieńczego?
Okres dojrzewania to wielka rewolucja w życiu całej rodziny. Ciężko w tym czasie utrzymać dobre relacje z rodzicami, a one w ogromnym stopniu wpływają na zdrowie psychiczne dziecka. Oprócz predyspozycji genetycznych i czynników środowiskowych, nieprawidłowe lub patologiczne relacje z mamą i tatą mogą mieć wpływ na pojawienie się depresji u młodych ludzi. Ale jak rozpoznać ten problem u swojego dziecka w obliczu codziennych kłótni i braku chęci porozumienia? Co powinno wzbudzić szczególny niepokój? Oto pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o depresji nastolatka:
- nagła zmiana masy ciała,
- zaburzenia apetytu,
- utrata dotychczasowych zainteresowań,
- zerwanie relacji towarzyskich i trudności w nawiązywaniu nowych znajomości,
- płaczliwość,
- nadmierna senność,
- obniżenie wyników w nauce,
- napady agresji,
- stany lękowe i apatyczne,
- myśli samobójcze u nastolatków,
- poczucie bezsensowności i bezcelowości życia,
- wyalienowanie,
- samookaleczenia,
- obniżenie poczucia własnej wartości i nadmierny samokrytycyzm,
- uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub substancji psychoaktywnych.
Jak pomóc dziecku?
Wczesna reakcja, otoczenie poczuciem akceptacji, bezpieczeństwa i bezwarunkowej miłości są kluczowe, by pomóc młodemu człowiekowi. Poradzenie sobie z problemami, których doświadcza nastolatek, ale również zweryfikowanie zachowań, które prezentuje, nie zawsze możliwe jest w gronie rodziny, zwłaszcza, jeśli zauważamy symptomy depresji. By uniknąć nieporozumień i niewłaściwego podejścia w stosunku do nastolatka, należy skorzystać z fachowej pomocy. Psycholog dziecięcy stawia diagnozę, planuje terapię i umożliwia powrót dziecka do prawidłowego funkcjonowania. Skorzystanie z kompetentnego wsparcia bywa niekiedy nieuniknione, ponieważ depresja u nastolatków może prowadzić do wielu niebezpiecznych i zagrażających życiu zachowań. Nieleczona depresja to niestety jedna z najczęstszych przyczyn samobójstw wśród nastolatków.
Gdzie i jak szukać pomocy? Jednym z miejsc, w których można otrzymać profesjonalną opiekę, jest nasza poradnia psychologiczna w Łodzi.
Zdrowie psychiczne dzieci jest niezwykle ważne i wpływa na ich dalszy rozwój, przyszłe relacje społeczne, rodzinne. Należy więc stale obserwować zachowania nastolatków, by móc w porę zareagować i pomóc im w problemach, korzystając z psychologicznej pomocy.
Related Posts
Nie mam ochoty na seks. Fakty i mity o kobiecym libido.
Zwykło się uważać, że to mężczyźni pragną bardziej… I mowa tu pożądaniu, pociągu...
Lęki nocne – jak pomóc dziecku?
Lęki nocne dziecka stanowią jedne z najczęstszych zaburzeń snu u dzieci. Choć nie...