
Na czym polega wizyta pary u terapeuty par?
Konflikty w związkach dwojga ludzi są normalne i zazwyczaj udaje się rozwiązywać samodzielnie. Jednak w przypadkach, kiedy niemożliwa jest już komunikacja warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, czyli terapeuty par. Jak wygląda i na czym polega terapia dla par?
Pierwsza wizyta u terapeuty par
Podczas pierwszej wizyty terapeuta będzie chciał zapoznać się z problemami, z jakimi boryka się para. Jego rolą jest stworzenie atmosfery zaufania, tak żeby osoby biorące udział w terapii były w stanie bez skrępowania opowiedzieć o swoich odczuciach. Terapeuta przeprowadzi wstępny wywiad co do przyczyny konfliktu. Każda ze stron opowiada ze swojego punktu widzenia historię związku i przedstawia aktualne problemy, z jakimi się borykają w codziennym życiu. W trakcie pierwszej wizyty terapeuta nie tylko wysłuchuje swoich pacjentów, ale także obserwuje ich zachowanie względem siebie. Istotne jest ustalenie motywacji i chęci partnerów do pracy nad związkiem oraz ustalenie oczekiwań, jakie mają w stosunku do terapii.
Na czym polega terapia par?
Terapia dla par opiera się na prowadzonych rozmowach, w wyniku których psycholog ustala i uświadamia partnerom pierwotne przyczyny konfliktu. W trakcie rozmów poruszane są także problemy spoza związku związane np. z wcześniejszymi doświadczeniami partnerów czy ich relacjami w rodzinie. Omówienie problemów w obecności terapeuty daje możliwość ich lepszego zrozumienia i spojrzenia na nie z dystansem. Ważne jest, żeby obydwoje partnerzy brali czynny udział w terapii. Psycholog podczas spotkań może wykorzystywać inne metody terapeutyczne niż rozmowa np. odgrywanie scenek czy zalecanie partnerom wykonania pracy w domu.
Jaki jest cel terapii?
Para podczas terapii powinna poznać potrzeby i oczekiwania swoje i drugiej strony. Dzięki ustaleniu przyczyny konfliktu terapeuta pomaga wypracować techniki radzenia sobie z problemami na co dzień. Podczas spotkań para uczy się jak wyrażać emocje i komunikować swoje potrzeby. W wyniku terapii para powinna osiągnąć wzajemne zrozumienie i uzyskać narzędzia do radzenia sobie z konfliktami. Celem terapii nie jest ratowanie związku, ale ustalenie potrzeb partnerów i możliwości wzajemnego realizowania ich.
Sukces terapii jest uzależniony także od motywacji osób biorących w niej udział. Obydwie strony związku muszą widzieć sens w terapii i wykazywać chęć do podjęcia pracy na rzecz uratowania relacji. Jeżeli tylko jedna ze stron jest zainteresowana utrzymaniem związku terapia może nie przynieść zamierzonego efektu.
Related Posts
Dziecięca masturbacja. Czy to normalne?
Budzi niepokój rodzica, niekiedy lęk i zażenowanie. Choć masturbacja dziecięca w...
Home office w czasach pandemii. Jak efektywnie pracować i nie zwariować?
Kiedy w grudniu pojawiły się pierwsze doniesienia z Chin o wystąpieniu...
Poczucie wykorzystania w relacji – mgr Katarzyna Mikinka dla Forum Radio Parada
Zapraszamy do wysłuchania ciekawego wywiadu z naszą specjalistką mgr Katarzyną...
Seks w czasie pandemii. Jak izolacja wpływa na relacje intymne?
Pandemia zmieniła diametralnie nasze życia. Pracę, szkołę, relacje międzyludzkie....