Czy psycholog dziecięcy pracuje z dzieckiem czy rodzicem?
Wizyta u psychologa? Czy jest konieczna? Po co dziecku psycholog? Czy jako rodzice sami sobie nie poradzimy?
Psycholog dziecięcy jest osobą, która posiada fachową wiedzę w zakresie wpływu różnorodnych czynników na zachowanie się dziecka. Jeżeli zatem pojawia się problem, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który umiejętnie określi jego przyczynę i dobierze odpowiednie sposoby eliminacji niekorzystnych zachowań. Wizyta u psychologa dziecięcego nie jest oczywistością, jak wizyta u pediatry lub stomatologa, dlatego zrozumiałe jest, że wzbudza obawy, niepokój i sceptyczne nastawienie.
Wizyta u psychologa, choć najczęściej nie jest konieczna, może okazać się niezwykle pomocna, aby zrozumieć, co rządzi mechanizmem zachowania się dziecka. Jako rodzice, posiadający swoje metody wychowawcze, których psycholog nie kwestionuje, mamy możliwość zdecydowania, jednak w przypadku nawarstwiających się trudności, warto zasięgnąć porady specjalisty. Psycholog dziecięcy jest pełnym empatii profesjonalistą, a efekty realnie wpłyną na komfort życia rodziny.
Z jakimi problemami można przyjść do psychologa dziecięcego?
Wizyta najczęściej warunkowana jest nieprawidłowościami w rozwoju psychofizycznym, stwierdzonymi u dziecka w porównaniu z poziomem rozwoju rówieśników. Często taka wizyta odbywa się z inicjatywy pracownika placówki opiekuńczo – wychowawczej lub opiekuna. Jeżeli rodzice będą potrzebowali opinii psychologicznej, należy poinformować o tym psychologa na pierwszym spotkaniu. Trudności w socjalizacji z grupą rówieśniczą, lęk separacyjny, który nie mija, zaburzenia, związane z agresją lub niechęcią do grupy, problemy emocjonalne po utracie bliskiej osoby, zwierzęcego pupila lub po rozwodzie rodziców są najczęstszymi powodami wizyt. Pierwsze spotkanie odbywa się bez udziału dziecka. W rozmowie z rodzicami, psycholog zasięgnie wiedzy na temat przebiegu ciąży, porodu, okresu noworodkowego i niemowlęcego. Zapyta o apetyt, przebyte choroby oraz ważne wydarzenia z okresu wczesnego dzieciństwa.
Czy w praktyce wizyty u psychologa dziecięcego to spotkania rodziców ze specjalistą?
Konsultacje psychologiczne wymagają udziału w procesie diagnostyki problemu zarówno dziecka, jak i rodziców. Aby poznać podstawy rozwoju i dowiedzieć się czegoś o dziecku, psycholog spotyka się z rodzicami. Ostatnie spotkanie to również spotkanie dorosłych. Podczas spotkań z dzieckiem, psycholog skupia się jednak na jego zachowaniach, poświęcając mu całą uwagę. Po pierwsze, nawiąże z dzieckiem kontakt, znajdzie wspólny język, najczęściej poprzez gry i zabawy. Wszelkie pytania zadane zostaną sposobem, nie nachalnie oraz bez odczucia presji odpowiedzi. Dziecko nie zauważy nawet, na co psycholog zwraca uwagę, kiedy odnotowuje jego znaczące odpowiedzi. Wizyty staną się czasem dobrej zabawy w miłym towarzystwie, bez stresu i przymusu. Przecież dziecko jest najważniejsze.
Related Posts
Obecność vs. działanie i posiadanie – artykuł mgr Adama Zalepy
mgr Adam Zalepa - psycholog, psychoterapeuta, terapeuta par i rodzin...
Gdy nie radzimy sobie ze startą
Utrata bliskiej osoby to bardzo bolesny etap, na który przychodzi czas w życiu...
Rozwód i rozpad rodziny – jak oswoić dziecko z sytuacją?
Rozwód to szczególne wydarzenie dla całej rodziny. Trudne emocje odczuwają nie...
Lęk, który paraliżuje. Kilka słów o ataku paniki
Jak rozpoznać atak paniki? Ataki paniki to zjawisko, które towarzyszy coraz...